Masaż – jak się powinno do niego przygotować?

Wiele z nas niejednokrotnie korzystało z zabiegu SPA jakim jest masaż całego ciała. Wybieramy się na niego po to, żeby zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy, chcąc pomóc sobie przy różnego rodzaju bólach kręgosłupa, czy aby zwyczajnie umilić sobie wolny czas. Taka przyjemność pozwala też odpowiednio nawilżyć skórę całego ciała, dlatego osoby ze skórą atopową powinny korzystać z masażu na bazie naturalnego oleju regularnie.

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, w jaki sposób przygotować się do masażu, żeby skorzystać z niego w pełni? Jeżeli nie, to koniecznie musisz to nadrobić! Pierwszy masaż jaki planujesz odbyć powinien być dla Ciebie zachęcający.

Nie jedz przynajmniej 1,5h przed masażem

Kiedy zjemy obfity posiłek to nasz organizm rozpoczyna procesy trawienne na czym kumuluje całą swoją energię, dlatego jest to niewskazane. Dodatkowo, kładąc się na brzuchu po zjedzeniu sporej ilości jedzenia możemy zacząć odczuwać wzdęcia albo nudności, które z pewnością będą przeszkadzały w prawidłowym przeprowadzeniu tego zabiegu. Warto przed planowanym masażem zjeść jedynie dobrą przekąskę, aby nie odczuwać głodu w trakcie trwania sesji, która najczęściej trwa ok. godziny.

Zdejmij zegarek oraz biżuterię

Jesteśmy bardzo przywiązani do rzeczy, które nosimy. Warto jednak pamiętać, że przygotowując się do masażu w gabinecie, konieczne jest zdjęcie przed zabiegiem wszystkiego, co nosimy na rękach. Wtedy dajemy pełne pole do pracy masażyście i ułatwiamy mu wykonywanie płynnych ruchów, które z pewnością przełożą się w dużym stopniu na Twój komfort podczas zabiegu. Rzeczy noszone na ciele w trakcie masażu mogą też powodować gniecie i uwieranie, które zwyczajnie będzie nas rozpraszało.

Weź wcześniej prysznic

Jak się przygotować do masażu, żeby poczuć się dobrze? Koniecznie przed tym zabiegiem weź ciepły prysznic i odśwież ciało. Możesz przy tej czynności pomóc swoim mięśniom odpowiednio się rozluźnić. Pod wpływem działania ciepłej wody zaczną się relaksować i nie będą aż tak spięte, jak do tej pory. Poprawi się też ukrwienie Twojej skóry. Prysznic możesz wziąć już w salonie spa.

Załóż luźne ubrania

Pewnie zastanawiasz się, jakie to ma znaczenie, skoro idąc na masaż i tak to ubranie trzeba będzie zdjąć i założyć jednorazową bieliznę czyli stringi. Oczywiście po części masz rację. Przed samym zabiegiem nie jest to aż tak ważne, w przeciwieństwie do po. Kiedy kończysz masaż, a Twoje ciało jest naoliwione i tłuste, to znacznie wygodniej dla Ciebie będzie włożyć na siebie coś luźnego, niż na siłę wciskać się w np. w obcisły stanik, sukienkę czy koszulę. Będziesz wtedy tak bardzo zrelaksowana, że absolutnie nie będziesz chciał założyć nic, co mocno będzie przylegać do Twojego ciała.

Wycisz się

Chociaż każdy z nas uważa, że idzie się na masaż właśnie po to, żeby się wyciszyć i rozluźnić, to żeby doświadczyć tego uczucia w pełni warto przynajmniej 5 lub 10 minut przed wejściem do gabinetu mieć chwilę dla siebie i zamknąć oczy. Warto nawet przez chwilę pomedytować, żeby z czystą głową i pozytywnym nastawieniem poddać się działaniom masażysty – możesz wtedy odczuwać znacznie większą przyjemność i spokój w trakcie trwania zabiegu.

Czego można się spodziewać po pierwszym masażu?

Oczywiście wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj masażu się zdecydujesz. Masaż relaksacyjny będzie mniej intensywny i pozwoli Ci się wyciszyć. Masaż leczniczy może natomiast spowodować na drugi dzień u części osób kontrolowany ból. Dzieje się tak dlatego, że mocno pospinane mięśnie zaczynają się rozciągać i rozluźniać. Oczywiście taka sytuacja nie trwa długo i Twoje ciało powraca do normalnej funkcjonalności.

Zdarza się też, że do ok. godziny po masażu jesteśmy mniej skupieni i lepiej wtedy dać sobie chwilę na powrócenie do codziennych obowiązków wymagających od Ciebie dużego skupienia, np. prowadzenie samochodu. Najczęściej takie silne objawy rozkojarzenia, pojawiają się właśnie po pierwszym masażu w gabinecie.

Jeżeli natomiast z jakiś powodów po wykonanym zabiegu czujesz się przez dłuższy czas źle, to koniecznie powinieneś poinformować o tym swojego masażystę czy fizjoterapeutę. To ważny sygnał do tego, że może wskazana jest zmiana terapii lub jej odpowiednia modyfikacja. Zaniepokoić powinny Cię przede wszystkim:

  • uderzenia gorąca
  • zawroty głowy
  • nagłe mrowienie
  • potliwość

Każdy rodzaj masażu wymaga podobnego przygotowania. W przypadku kiedy będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości oraz pojawi się w Twojej głowie zestaw pytań, które chciałbyś zadać masażyście, to koniecznie zrób to przed sesją. W salonie Saray Beauty & Spa przez cały czas jesteśmy do Twojej dyspozycji. Jeżeli masz ochotę dowiedzieć się więcej o nas i proponowanych przez nas zabiegach, to serdecznie zapraszamy Cię do kontaktu z nami i mamy nadzieję, że już niebawem będziesz gościem w naszym salonie spa i poznamy się lepiej. Do zobaczenia!