Jak kąpiel w piwie wpływa na nasze  zdrowie i samopoczucie?

Już w starożytności Egipcjanki praktykowały kąpiele piwne celem ożywienia cery, Pliniusz Starszy w I wieku naszej ery zalecał piwo jako kosmetyk, a w średniowieczu kobiety chętnie kąpały się w tym trunku, dzięki jego odmładzającym właściwościom. W Polsce piwne spa istniało już w XIX wieku we Lwowie; do tej łaźni chodziła Maria Konopnicka, a gościom czas umilała orkiestra. Później popularność piwnych kąpieli spadła. Niedawno trend ten wrócił do Polski z Czech i Niemiec, gdzie właściwości prozdrowotne piwa stały się motywacją do powstania licznych piwnych spa. Taki zabieg więc tylko z pozoru brzmi więc zaskakująco – stoją za nim tysiące lat historii… i badania.

Kąpiel w piwie, a zdrowie

Za kąpielami piwnymi przemawiają argumenty naukowe. Piwo zawiera witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6), biotynę, kwas nikotynowy, kwas foliowy, potas, fosfor, siarkę, magnez, wapń, krzem. To prawdziwa bomba witamin i makroelementów. Wszystkie te składniki świetnie wchłaniają się przez skórę, której pory rozszerzają się w ciepłej wodzie. Dzięki nim kąpiel piwna relaksuje, rozluźnia mięśnie i dodaje energii. Ponadto poprawia kondycję skóry, reguluje ciśnienie krwi i obniża ciśnienie, a do tego ma wpływ na układ odpornościowy.

Z wymienionych składników dla skóry, włosów i paznokci bardzo ważna jest biotyna, którą wiele kobiet bierze w formie suplementów, a którą można przyswajać także poprzez kąpiele piwne. Gojenie ran i regenerację przyspiesza witamina B1, a witamina B6 wpływa na leczenie dermatoz takich jak atopowe zapalenie skóry. Dzięki zawartości kemferolu piwo łagodzi stany zapalne, co wskazuje też na jego zastosowanie w leczeniu chorób skóry. Piwo poprawia też kondycję włosów – ułatwia ich rozczesywanie, nadaje blasku i sprawia, że naturalna barwa jest bardziej intensywna, dlatego dużą popularnością cieszą się płukanki do włosów na bazie piwa, znane już naszym babciom. Dodatkowo wpływa na znienawidzony przez kobiety cellulit, redukując go. Piwo reguluje pracę gruczołów łojowych, co sprawia, że kąpiel piwna hamuje przetłuszczanie skóry i włosów, ale odżywiające właściwości sprawdzą się także w przypadku skóry suchej i atopowej, którą tak trudno poprawnie nawilżyć. Dzięki wszystkim tym czynnikom piwo zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry i zauważalnie odmładza. A to wszystko w relaksującej oprawie i w poczuciu całkowitego odprężenia organizmu.

Jak wygląda zabieg?

Do piwnego spa nie używa się zwykłego, ogólnodostępnego piwa, tylko specjalnego piwa kąpielowego. Zawiera ono wodę, słód, chmiel i drożdże, bez substancji konserwujących. Piwo kąpielowe jest piwem bezalkoholowym, dlatego z takiej formy relaksu mogą korzystać także dzieci i młodzież. Trunek dodaje się do ciepłej wody w temperaturze nieco wyższej niż temperatura ludzkiego ciała, co pozwala rozszerzyć pory i rozluźnić mięśnie. Po kąpieli zaleca się nie wycierać ręcznikiem, tylko położyć w prześcieradle na słomie z owsa na dwadzieścia minut. To dodatkowa forma relaksu, a jednocześnie sposób na wypocenie zalegających toksyn.

Oprócz zwykłej, czterdziestopięciominutowej kąpieli oferujemy także cały odprężający rytuał piwny. Zaczyna się on od peelingu całego ciała z wykorzystaniem piwa; następnie wykonuje się peeling samej twarzy przy pomocy piwa i białej glinki. Kąpiel w piwie odbywa się w drewnianej balii. Po kąpieli proponujemy okłady ciała z piwa i maseczkę na twarz z piwem.

Dobrym wyborem po kąpieli piwnej jest też masaż, zwłaszcza przy problemach z bólami mięśni i stawów. Kąpiel w połączeniu z masażem to bez wątpienia niezapomniany odpoczynek dla każdego, co ma szczególne znaczenie przy zawrotnym tempie życia w XXI wieku. Polecamy taki wybór w szczególności po intensywnym wysiłku fizycznym.

Komu polecamy kąpiel piwną?

Na piwne spa może zdecydować się każdy, ale są grupy, które szczególnie powinny się nad tym zastanowić. Są to osoby z:

  • chorobami skóry takimi jak: trądzik, egzema, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry
  • przesuszoną bądź przetłuszczającą się skórą i włosami
  • częstymi skurczami – piwo rozluźnia mięśnie i uzupełnia poziom magnezu, z którego niedoborów często wynikają skurcze
  • łamliwymi paznokciami
  • łagodnym nadciśnieniem krwi – przy poważnym nadciśnieniu kąpiel piwna jest niewskazana
  • bólami pleców i stawów
  • cellulitem
  • depresją i nerwicą, a także żyjące w ciągłym stresie

Jak widać, piwo sprawdza się nie tylko w łagodzeniu problemów skórnych, ale także innych chorób. Zabieg odradza się kobietom w ciąży i małym dzieciom, mimo, iż piwo kąpielowe nie zawiera alkoholu. Nie powinny z niego też korzystać osoby zmagające się z żylakami i pacjenci krótko po chemioterapii.

Piwo to jeden z wielu sposobów na relaks po długim, ciężkim dniu. Kąpiele w łaźni piwnej idą krok dalej – odprężają, jednocześnie dostarczając organizmowi wielu przydatnych składników i witamin. Znajdują swoje zastosowanie w leczeniu zróżnicowanych schorzeń, jednocześnie przynosząc kojące odprężenie. Zaproszenie na kąpiel w piwie to także rewelacyjny pomysł na prezent. Bez wątpienia warto skorzystać z takiej możliwości.