Co to jest i na czym polega depilacja laserowa?

Kobiety od wielu lat szukają sprawdzonych sposobów na depilację. Głównym założeniem takich zabiegów jest usuwanie zbędnego owłosienia. Im bardziej zaawansowane i innowacyjne rozwiązania, tym bardziej widoczne i skuteczniejsze efekty. Na rynku można spotkać wiele metod usuwania włosów, ale najlepszym rozwiązaniem, które umożliwi pozbycie się ich praktycznie na całe życie jest depilacja laserowa.

Depilacja laserowa ma za zadanie spowodować, żeby włoski nie odrastały. Zabieg jest skuteczny, kiedy wiązka światła laserowego jest skierowana w odpowiednią fazę wzrostu włosa. Mieszek włosowy jest podgrzewany i niszczony, dzięki czemu nie jest w stanie wyprodukować nowego włosa. Depilacja laserowa przy użyciu lasera ma trwałe efekty, ale mimo wszystko zalecamy powtórzenie zabiegu raz do roku. Spowodowane jest to „przypomnieniem” mieszkom poprzez aplikację odpowiedniej dawki energii.

Zabieg depilacji laserowej

W momencie gdy wykonujemy zabieg depilacji laserowej tylko część naszych włosów jest w fazie wzrostu i tylko te możemy usunąć na zawsze. Normalnością jest więc sytuacja, kiedy po roku kilka delikatnych włosków odrośnie. Wiąże się to z regeneracją naszego organizmu, w tym przypadku komórek odpowiedzialnych za produkcję włosów. Szacuje się, że każdy człowiek na całym swoim ciele ma około pięciu milionów mieszków włosowych (z mieszków włosowych wyrastają nasze włosy), więc całkowita depilacja podczas jednego zabiegu jest trudna do realizacji.

Kluczowym elementem usuwania zbędnego owłosienia jest niszczenie cebulek włosa, dzięki czemu możemy osiągnąć szybkie efekty gładkiej skóry. Przy użyciu lasera zabiegi można wykonać zarówno na całe ciało, jak i na danym fragmencie obszaru zabiegowego (np. pachy, bikini, czy wąsika). Zabieg, w zależności od miejsca na ciele, trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Efekt zabiegu można ocenić po 10-14 dniach, ponieważ w tym czasie włosy zaczynają „wypadać”. Nasz laser najnowszej generacji wyróżnia się wysoką skutecznością, ponadto depilacja laserowa może być wykonywana przez cały rok, niezależnie od fototypu skóry i koloru włosów. W zależności od koloru i grubości włosa klienta, zabieg zalecamy zwykle w seriach 3-4 zabiegów w odstępie 4-8 tygodni.

Alexander 3D – innowacyjne urządzenie w walce z niechcianym owłosieniem

Nasz laser Alexander 3D to innowacyjna technologia 3w1, stanowiąca połączenie lasera diodowego, neodymowo-yagowego i alexandrytowego. Zapewnia maksymalne bezpieczeństwo oraz komfort zabiegu – jest prawie bezbolesny i można go porównać do malowania po skórze pacjenta głowicą zabiegową, która jednorazowo generuje słabiej odczuwalną energię. Dzięki nowoczesnej technologii zastosowanej w urządzeniu możemy bez trudu pozbyć się zbędnych włosów. Zabiegi wykonane przy użyciu naszego lasera są bezpieczne oraz skuteczne. Dotyczy to skóry o o każdym kolorycie włosów, ponieważ Alexander 3D bezproblemowo usuwa jasne i rude włosy, które bywają wyzwaniem dla innych tego typu urządzeń.

Depilacja laserowa – Na co należy uważać przy wyborze salonu?

Należy uważać na urządzenia pochodzenia chińskiego, jakich jest pełno w Szczecinie. Są one kopiami oryginałów zaprojektowanych w Europie czy Stanów Zjednoczonych. Często w takich przypadkach pojawia się ból po zabiegu, a przez to wiele osób zniechęca się do wykonania depilacji laserowej ponownie.

Fazy wzrostu włosa

Wyróżniamy następujące fazy wzrostu włosa: Anagen, Katagen oraz Telogen. Zasadniczo to od fazy wzrostu włosa zależy ilość i tempo usuwania owłosienia. Im więcej włosków w trakcie odpowiedniej fazy wzrostu, tym bardziej zabieg będzie skuteczny.

 • Anagen, czyli faza wzrostu – w tej fazie włos osiąga pełną długość, a cebulka pozostaje otwarta. Odżywianie następuje poprzez brodawkę, która połączona jest z krwioobiegiem. Faza ta jest najlepsza do wykonywania zabiegu.
 • Katagen, czyli faza przejściowa – w trakcie tej fazy z brodawki uwalniany jest włos, który przesuwa się do góry. Wówczas zatrzymane zostają procesy rozrodcze, które zachodzą we włosie.
 • Telogen, czyli faza spoczynku – włoski w tej fazie są odżywione z mieszka, po czym wypadają. Faza ta nie sprzyja przeprowadzaniu zabiegów.

Oprócz odpowiedniej fazy wzrostu włosa, ważne są też odpowiednie parametry użyte podczas wykonania zabiegu. Depilacja laserowa może spowodować drobny obrzęk okołomieszkowy w miejscach ujść włosów do skóry, tam gdzie był wykonywany zabieg. Istotne jest to, że zabiegi depilacji laserowej powodują jedynie trwałe uszkodzenia mieszków włosowych, nie zaś samej skóry. Pojawiające się po zabiegu podrażnienia lub rumień ustępują samoistnie po kilku dniach.

Depilacja laserowa – Zalecenia po zabiegu

Po zabiegach redukcji owłosienia bardzo ważne jest stosowanie się do poniżej wskazanych zaleceń, które pozwolą na prawidłową regenerację skóry. Brak stosowania się do zaleceń może powodować wystąpienie skutków ubocznych/niepożądanych. Po zabiegu każdorazowo o nich przypominamy. Zalecenia po zabiegu:

 • W przypadku podrażnienia skóry po zabiegu należy stosować preparaty przyspieszające regenerację naskórka (np. Alantan Plus, Bepanthen, Cicalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure).
 • W przypadku wystąpienia pęcherzy nie należy stosować kosmetyków kolorowych.
 • Należy unikać sauny, gorących kąpieli, basenu oraz solarium przez 5-7 dni po zabiegu. Zalecamy WYŁĄCZNIE PRYSZNIC!
 • NIE STOSOWAĆ preparatów na bazie alkoholu, ani peelingów chemicznych
 • Fotoprotekcja: przez minimum 30 dni po zabiegu, przed każdym wyjściem z domu należy nakładać krem z filtrem SPF 50.
 • Podczas trwania serii zabiegów należy na 1-2 dni przed każdym kolejnym zabiegiem ogolić maszynką jednorazową obszar poddawany zabiegowi
 • Nie należy usuwać owłosienia pęsetą, woskiem lub pastą cukrową
 • Włosy w miarę możliwości usuwać tylko przed kolejną wizytą i tylko maszynką jednorazową – należy powstrzymywać się od pozbywania się owłosienia częściej niż przed kolejnymi wizytami, w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów
 • Po 3 – 4 dniach od zabiegu można wrócić do swojej standardowej pielęgnacji.

Przeciwwskazania

 • Ciąża, karmienie piersią​
 • Choroby wewnętrzne: nowotwór, cukrzyca, aktywna infekcja, epilepsja, alergia​
 • Zmieniony kolor skóry: opalenizna, samoopalacz
 • Choroby skóry: aktywna opryszczka, obecność zmian barwnikowych albo bielactwa, łuszczyca, liszaj płaski, fotodermatozy np.toczeń rumieniowaty układowy,
 • Stosowanie kremu Retinol, miejscowych maści z antybiotykiem
 • Stosowanie leków światłouczulających (sulfonamidy, retinoidy, tetracykliny)
 • Przyjmowanie ziół (dziurawiec, nagietek, bratek)
 • Aspiryna (przestać zażywać 1 tydzień przed zabiegiem)
 • Witaminy A i E (przestać zażywać ok. 5 dni przed zabiegiem naświetlania)
 • Depilacja woskiem i pęsetą (przestać stosować 1 miesiąc przedzabiegiem epilacji laserowej)
 • Skłonności do bliznowacenia i przebarwień
 • Botox i wypełniacz w miejscu zabiegu

Zobacz również: Endermologia

Normalna skóra nie istnieje… To krajobraz, mozaika potrzeb… Każda skóra jest unikalna

Maria Galland