Co to jest SPA? Po czym rozpoznać SPA?

Każdy z nas bardzo chętnie odwiedza miejsca, w których może się zrelaksować i odpocząć. Jednym z takich miejsc jest  właśnie SPA. Tam możesz całkowicie zapomnieć o codzienności, troskach i poczuć się komfortowo. Większość z nas żyje szybko i jest narażona na bardzo duży poziom stresu każdego dnia – powinniśmy więc salony SPA odwiedzać tak często, jak to możliwe. Taki „zdrowy nawyk” pozwala na znaczną poprawę samopoczucia i ładowanie baterii na kolejne tygodnie czy miesiące.

Co to znaczy SPA?

Sama nazwa SPA pochodzi od „Sanus Per Aquam”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zdrowie dzięki wodzie”. Takie miejsce powstało w związku z ideą poszukiwania wewnętrznej równowagi, a także rozkoszowania się doznaniami cielesnymi, której doświadczano już w łaźniach rzymskich i greckich.

Był to swego rodzaju pierwowzór kultu ciała i relaksu poprzez obcowanie z wodą. Takie przebywanie w łaźni w starożytności było kojarzone z kulturą i byciem na pewnym poziomie społecznym. Rzymskie SPA miało pomieszczenia do masażu, a także boiska i bufety, w których podawano owoce i napoje.

W dzisiejszych czasach poza terminem ” SPA” możesz się dodatkowo spotkać się z określeniem SPA & Wellness, które nawiązuje do osiągnięcia harmonii na poziomie fizycznym, mentalnym i psychicznym. To zmiana stylu życia, postawienie na siebie i zatroszczenie się o swoje ciało. Często ośrodki Spa & Wellness można spotkać przy hotelach, ale istnieją także dedykowane hotele spa, które cieszą się coraz większą popularnością wśród osób w bardzo różnym wieku.

Cele i zalety SPA

SPA, to miejsce, w którym możesz korzystać z dobrodziejstw kosmetycznych, które przyczyniają się nie tylko do poprawy wyglądu i samopoczucia, ale również w znacznym stopniu oddziałują na Twoje zdrowie. W tego typu  kurortach masz dostęp m.in do:

 • biomasaży
 • hydromasaży
 • sauny
 • basenów
 • endermologii
 • masażu gorącymi kamieniami
 • biczy szkockich
 • krioterapii
 • jacuzzi

Ile kosztuje SPA – od czego to zależy?

Cena weekendowego pobytu w SPA może się znacznie różnić w zależności od tego, co planujesz robić w wybranym przez siebie kurorcie odnowy biologicznej. Pod uwagę przede wszystkim powinniśmy wziąć rodzaj zabiegów z jakich planujemy korzystać, a dopiero później  doliczyć cenę hotelową za nocleg. Większość hoteli proponuje swoim klientom pojedyncze zabiegi spa. Zdarza się jednak też tak, że ośrodek SPA proponuje specjalne pakiety, w których skład wchodzą różnego rodzaju zabiegi na ciało oraz twarz.

Oczywiście zanim zdecydujesz się na wybranie pakietu dokładnie przeczytaj opis każdego zabiegu. Nie każdy może chcieć skorzystać w SPA z ćwiczeń fizjoterapeutycznych czy pójść na lecznicze masaże kręgosłupa połączone z rozmową z fizjoterapeutą.

Patrząc na dostępne oferty, które przestawiają hotele spa, za najtańszy pobyt można zapłacić nawet mniej niż 800 zł. W tej cenie jest stały dostęp do wody czyli basenu, sauny czy łaźni. Dodatkowo otrzymujesz śniadanie i obiadokolację w hotelu. Natomiast jeżeli chcesz skorzystać z bogatej opcji zabiegowej, mieć piękny widok z pokoju hotelowego a także czuć, że jesteś w miejscu o wysokim standardzie musisz liczyć nawet do 500 zł za dobę.

W jaki sposób przygotować się do spa?

Co wziąć do SPA? Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji wybrać się do SPA, to pewnie zastanawiasz się co powinieneś zabrać w takie miejsce. Przede wszystkim pomyśl o tym, że jadąc tam masz się zrelaksować – dlatego zabierz takie ubranie, które będzie sprzyjało wypoczynkowi i będzie wykonane z lekkich i przewiewnych materiałów. Nie wrzucaj do walizki obcisłych spodni czy sukienek, z pewnością w takim miejscu nie będą Ci potrzebne. Lekka sukienka czy bawełniana koszulka to bardzo dobra opcja!

Często jadąc do spa pakujemy też szlafrok, jednak w centrum odnowy biologicznej zawsze otrzymujesz piękny, pachnący szlafrok na cały pobyt. Co jeszcze będzie Ci potrzebne? Nie zapomnij

 • ciepłej bluzy
 • klapek
 • swoich ulubionych kosmetyków
 • nakrycia głowy jeżeli planujemy spędzić czas na świeżym powietrzu
 • czegoś do czytania
 • ładowarki do telefonu

Gdzie jechać do spa?

Oczywiście wybierając się do gabinetu spa czy hotelu o takim profilu warto zwrócić szczególną uwagę na opinie klientów dotyczącą takiego miejsca. Pewnie się zgodzisz, że rekomendacja innych osób bardzo często decyduje o tym, czy wybierzemy właśnie dany ośrodek.

Jeżeli szukasz dobrego SPA w Szczecinie, to zapraszamy do nas – Saray Beauty & Spa. To miejsce z bardzo szeroką ofertą zabiegową, w której klienci czują się bardzo komfortowo. Każdy klient, który chociaż raz zawita do nas zwraca szczególną uwagę na jakość obsługi klienta, a także panujący u nas klimat. Z pewnością wyjdziesz od nas wypoczęty i naładowany pozytywną energią.